وسایل ارتوپدی پا8 اسفند 1400

وسایل ارتوپدی پا

لوازم ها و وسایل های مرتبط به ارتوپد، معمولا برای افرادی که نیاز به توانبخشی دارند، استفاده می شود. این توانبخشی ها ممکن است به علت اصلاح نقص های بخش ارتوپد یا برای رفع مشکلات مختلف حرکتی تجویز شوند. معمولا این توانبخشی ها با وسایلی صورت می گیرد که به آن تجهزات توانبخشی مربوط به ارتوپد می گویند.

از آن جایی که پا یکی از مهم ترین قسمت های بدن برای حرکت کردن بوده و از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار بوده و خواهد بود، تجهیزات بسیار زیادی برای بازتوانی آن طراحی شده است. در ادامه به معرفی و توضیح برخی از مهم ترین تجهیزات ارتوپدی می پردازیم.

وسایل ارتوپدی پا

وسایل ارتوپدی پا

لوازم ارتوپدی پا

یکی از پر استفاده ترین لوازم های ارتوپدی، تجهیزات تثبیت کننده هستند. این تجهیزات به دو مدل تثبیت کننده داخلی و خارجی تقسیم می شوند. معمولا این تثبیت کننده ها نقش زیادی در درمان و ترمیم شکستگی ها و جراحی های پا دارند. این وسایل به منظور ثابت نگه داشتن استخوان ها پا و تنظیم آن ها کار گذاشته می شوند. از جمله این موارد می توان به پیچ و پلاک های ارتوپدی، نیل ارتوپدی و سیم ارتوپدی اشاره کرد.

پیچ ها به طور معمول همراه با پلاک ها استفاده می شوند و در متراکم سازی مناطقی که دچار آسیب شده اند نقش دارند. پیچ ها به طور کلی به دو دسته کورتیکال و کنسلوس تقسیم می شوند. این دو نوع پیچ از نظر ظاهر با هم تفاوتی هایی دارند. هر یک از این پیچ ها متناسب با میزان تراکم استخوان در هر ناحیه استفاده می شوند. پلاک ها نیز علاوه بر متراکم سازی استخوان، آن را پشتیبانی کرده و در مکان هایی که استخوان توان تحمل فشار وارده از سوی پیچ ها را ندارد، فشار وارده را کاهش می دهد.

نیل های ارتوپدی نیز از جمله تجهیزات تثبیت کننده ارتوپدی هستند. این نیل ها معمولا پس از جا انداختن شکستگی و تنظیم کردن استخوان، داخل کانال استخوانی پا قرار گرفته و با پیچ هایی به استخوان متصل می گردند. از دیگر تجهیزات تثبیت کننده ارتوپدی، سیم های ارتوپدی هستند. این سیم ها معمولا بافت نرمی دارند و به راحتی می توانند داخل بدن نفوذ کنند. از این وسیله قبل از قرار دادن تجهیزات ارتوپدی اصلی، برای ثابت نگه داشتن استخوان های شکسته استفاده می شود.

گاهی اوقات مواردی پیش می آید که پزشک اجازه استفاده از تثبیت کننده های داخلی را ندارد. برای مثال ممکن است بافت اطراف شکستگی باز بوده و یا دچار عفونت یا مشکلات دیگر باشد. در این زمان پزشک نمی تواند از تجهیزات تثبیت کننده داخلی استفاده کند چرا که ممکن است با این کار عفونت گسترش یابد. در این موارد، پزشکان از تجهیزات تثبیت کننده خارجی استفاده می کنند. استفاده از این نوع تجهیزات خارجی موقتی است چرا که استفاده از آن حرکت در آن ناحیه را محدود می کند.

می دانید که زانو یکی از بخش هایی است که بیشترین فشار را متحمل می شود. این فشار می تواند اثرات مخربی بر روی زانو بگذارد. برای کاهش این اثر، متخصصان توانستند زانوبندی مخصوص را برای زانو طراحی کنند. این زانوبند ها به طور ویژه به کاهش فشار وارد به زانو ها کمک می کند.

وسایل ارتوپدی پا

وسایل ارتوپدی پا

لوازم ارتوپدی دکاموند

تمامی مواردی که در بخش بالا به آن ها اشاره کردیم به علاوه هزاران تجهیزات توانبخشی دیگر، توسط شرکت تولیدی وسایل طبی دکاموند، تولید و عرضه می شود. یکی از رایج ترین تجهیزات توانبخشی برای سالمندان و افرادی که در حرکت دچار مشکل هستند، واکر، عصا و ویلچر است. این تجهیزات به صورت ویژه برای آناتومی های خاص بدنی طراحی شده اند تا کمترین فشار را بیماران متحمل شوند.

فیزیوتراپیست ها و پزشکان ارتوپد به محض شناسایی تخریب های صورت گرفته در مفاصل پا، به بیماران توصیه می کنند تا از تجهیزاتی مانند ارتز پا و قوزک پا استفاده کنند. این وسیله به جهت کمک به ماهیچه های دچار ضعف در این قسمت و جلوگیری از کوتاه شدن تدریجی ماهیچه ها و در نهایت کمک به تحرک درست و بدون زیان ستون مهره ها و… طراحی و ساخته شده است.

مشاهده لوازم ارتوپدی پا 

سخن پایانی

اگر چه که وسایل و تجهیزات ارتوپدی مربوط به پا بسیار متنوع و زیاد است، ما در این مقاله کوشیدیم تا برخی از رایج ترین و پر استفاده ترین این تجهیزات را معرفی کرده و کاربرد آن را برای شما تشریح کنیم. اگر قصد خرید هر یک از این تجهیزات را دارید می توانید از سایت لوازم طبی پزشکی دکاموند دیدن فرمایید. از شما بابت همراهی ما تا پایان این مقاله کمال تشکر را داریم.