مشخصات گردنبند طبی7 فروردین 1401

مشخصات گردنبند طبی

گردنبند طبی یا آتل وسیله ای است، که برای درمان وجهت کاهش درد مورد استفاده قرار می گیرد. باید درنظر داشت که این محصول در انواع و سایزهای مختلف برای بیماران طراحی شده است. و مناسب برای محافظت از مهره گردن و درمان آرتروز خواهد بود.

انواع گردنبند طبی

همانطور که اشاره شد گردنبند های طبی برای درمان آرتروز و مهره گردن که دچاره آسیب شده مورد استفاده قرار می گیرد. اما گردنبند های طبی دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

گردنبند نرم:

این نوع گردنبند، ساخته شده از مواد منعطف است که روی گردن بیمار قرار گرفته و حرکت را محدود می کند. این گردنبند انقباض عضلانی مورد نیاز جهت نگه داشتن سر در شرایط نرمال را به حداقل می رساند. که از حرکت گردن جلوگیری نمی کند. بلکه انعطاف و کشش آن را محدود و از عرق کردن جلوگیری می ‌کند، همچنین این نوع گردنبند از جنس مموری فوم طراحی شده است.

گردنبند سخت:

این گردنبند نیز از لحاظ ظاهری مشابه گردنبند نرم بوده و به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین گردنبند های طبی به اندازه های مختلف برای بیماران طراحی شده و البته یکی از نقص های آن این است که باعث انسداد می شود. و فشار داخل جمجمه را افزایش می دهد. این گردنبند نیز از نوع PU دانسیته بالا است.

تفاوت گردنبند طبی نرم و نیمه سخت

موارد استفاده از گردنبند طبی

گردنبند های طبی برای موارد مختلفی مورداستفاده قرار می گیرد. بیمارانی که نیاز به این گردنبند دارند، می توانند آن را از لوازم پزشکی تهیه کنند. درادامه به چند نمونه ازموارد استفاده گردنبند های طبی اشاره می کنیم.
۱. برای دردهای شدید آرتروز گردن و بیرون زدگی دیسک گردن
۲. هنگام لغزش مهره های گردن
۳. حمایت کننده بعد از عمل جراحی
۴. برای محافظت از چانه و پشت سر و کاهش کشیدگی و خم شدن در ناحیه گردن
۵. برای مواقع در رفتگی و محافظت برخی شکستگی ها از ستون فقرات گردن
۶. آرتریت روماتوئید
۷. برای استفاده بعد از صدمات گردنی که باید بدون حرکت باشد
اما یکی از شایع ترین موارد استفاده از گردنبند های طبی تسکین درد است. که به تحمل وزن بدن توسط گردن کمک می کند و بافت های نرم بدن را بهبود می بخشد.

مدت زمان استفاده ازگردنبند طبی

اگر گردن درد خفیف دارید باید به مدت یک هفته هر روز از گردن بند طبی استفاده کنید. و بعد از آن می توان مدت زمان استفاده از آن را کاهش داد. اما در صورتی که به بیماری دچار هستید مثل عمل جراحی که نیاز به بستن گردنبند طبی دارد باید به طور مداوم آن را بپوشید. مگر اینکه تشخیص دکتر چیز دیگری باشد این دوره درمان توسط گردنبند طبی ممکن است ۶ هفته تا ۶ ماه طول بکشد.

ویژگی های گردنبند طبی

ازویژگی های برجسته گردنبند های طبی این است. که کمک می کند تا از بروز مجدد درد وآسیب به ستون فقرات پیشگیری شود.
• ترکیبی از راحتی همراه با کنترل گردن
• دارای کیفیت عالی و قابل شستشو
• قابل تنظیم برای همه سایز ها
• فراهم کننده راحتی با پوشش نرم و غیر تحریک کننده
• تولید شده از فوم با کیفیت و با سختی متوسط و آسترطبیعی
• باز و بسته شدن آسان

نحوه استفاده ومراقبت از گردنبند طبی

اولین نکته ای که باید به آن توجه داشت، این است که باید در انتخاب گردنبند طبی دقت داشته باشید. که اندازه آن برای بیمار مناسب باشد که استفاده برای فرد راحت و دچار ناراحتی و مشکل نشود و به گونه‌ ای باشد که بیمار نتواند گردن خود را تکان دهد.
همچنین دستورات پزشک را به طور کامل رعایت کنند. چرا که پزشک در مورد نحوه استفاده و پوشیدن گردنبند دستورات لازم را می دهد. به طور معمول در ابتدای استفاده از گردنبند های طبی لازم است که هم در روز و هم در شب آن را بپوشید تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود. از جمله نکات دیگری که باید رعایت شود این است که زمانی که می‌ خواهید گردنبند را تمیز کنید توجه داشته باشید که پوست شما دچار حساسیت نشده باشد.
همچنین برای جلوگیری از بروز حساسیت و زخم در ناحیه گردن باید پد های آن را مرتب با آب و صابون بشویید اما نباید از شوینده های قوی برای این کار استفاده کرد و اگر دارای موهای بلند و ریش هستید باید در زمان استفاده از گردنبند طبی موها بیرون از آن باشد.

گردن بند فیلادلفیا

سخن پایانی

علاوه بر درمان درد های ناشی از بیماری اغلب مردم معمولاً به دلیل استفاده مکرر ازکامپیوتر یا گوشی موبایل یا موارد دیگر که به گردن ‌درد منجر می شود مواجه هستند. می توانند از گردنبند های طبی که وسیله پر کاربرد و مفید برای بهبود درد است. استفاده و از مزایای آن برخوردار شوند. برای خرید بهترین گردنبند های طبی می توانید به فروشگاه لوازم طبی پزشکی دکاموند مراجعه کنید.