لوازم طبی برای دیسک کمر22 اسفند 1400

لوازم طبی برای دیسک کمر

اولین سوالی که مطرح می شود این است که دیسک کمر چیست؟ در حقیقت باور اشتباهی در میان مردم وجود دارد که دیسک کمر را نوعی بیماری تلقی می کنند اما این طور نیست. به طور عادی در بدن هر فرد بخشی به نام دیسک کمر وجود دارد که برای محافظت از نخاع دور آن پیچیده شده است اما زمانی بیماری ایجاد می شود که این دیسک، بیرون بزند یا دچار پارگی شود.
در قسمت ستون فقرات، اعصاب و عروق خونی زیادی وجود دارد که بیرون زدگی این دیسک یا پارگی آن، می تواند فشار زیادی را به آن ها وارد کند. این فشارها معمولا منجر به درد هایی طاقت فرسا در ناحیه بیرون زدگی می شوند. فیزیوتراپیست ها و پزشکان متخصص ارتوپد پس از تشخیص این پارگی یا بیرون زدگی، متناسب با شدت و میزان این مورد، درمان هایی را ارائه می دهند. در برخی موارد آن قدر این بیرون زدگی شدید است که پزشک استراحت مطلق را برای بیمار تجویز می کند.

کمربند طبی برای دیسک کمر

یکی از رایج ترین لوازم توانبخشی و کاربردی ترین آن ها، کمربند های طبی هستند. معمولا حالت ستون فقرات در بیشتر افراد در حالت معمول، اشتباه است. در بیمارانی که مشکل دیسک دارند به آن ها توصیه می شود که برای اصلاح این اشکال در قرارگیری استخوان های مهره کمر، از کمربندهای طبی استفاده کنند.
این کمربند ها به طور ویژه دردهای ناحیه تحتانی کمر را کاهش می دهند و برای افرادی که این مشکل را در قسمت پایینی ستون مهره های خود دارند، به مانند یک معجزه خواهد بود. در حقیقت این کمربند ها به پشتیبانی و ثابت نگه داشتن کمر بیمار کمک می کنند. این ثبات و پشتیبانی موجب تقویت عضلات کمر و کاهش دردهای ناشی از ضعف عضلانی می شود در نتیجه دردهای مرتبط با بیرون زدگی دیسک نیز کاهش خواهند یافت.

لوازم طبی برای دیسک کمر

لوازم طبی برای دیسک کمر

کمربند طبی سخت 

یکی از مزایای استفاده از کمربندهای طبی این است که می توان بلافاصله پس از عمل جراحی کمر از آن استفاده کرد. این کمربند ها در آسیب های خفیف، می توانند منجر به درمان شوند. دقت کنید که برای حاصل شدن درمان می بایست در همان مراحل اولیه از این کمربندها استفاده کرد.

تشک طبی برای دیسک کمر

افرادی که دچار دیسک کمر هستند، اغلب اوقات نمی توانند روی تشک های معمولی دراز بکشند چرا که این مشکل اساسی، مانع راحتی آن ها شده و دردهای طاقت فرسایی را به فرد بیمار تحمیل می کند.معمولا به دلیل جهت های مختلف بیرون زدگی، فرد می تواند روی تشک های مختلفی احساس راحتی کند. پس نمی توان یک نوع تشک را برای همه بیماران تجویز کرد. اغلب پزشکان معتقدند که بهترین تشک ها، تشک های سفت هستند و این اعتقاد درستی است چرا که فشار را روی مهره مختلف کمر به صورت یکسان پخش می کند در نتیجه به یک مهره آسیبی وارد نمی شود اما بهتر است که در مورد انتخاب تشک، به سلیقه و راحتی خود اتکا کنید.

عوارض بستن کمربند طبی

مطالعه برخی از پزشکان این نتیجه را حاصل کرده است که احتمال دارد در افرادی که از کمربندهای طبی استفاده می کنند، برخی از عضلات نگهدارنده تحلیل روند و دچار ضعف شوند. در حقیقت بدن ما به صورتی طراحی شده است که هر یک از اندام ها با انجام فعالیت های مربوط به خود، تقویت می شوند اما استفاده طولانی مدت از کمربندها فعالیت این اندام ها را کاهش می دهد، در نتیجه این اندام ها نیز به مرور زمان و به صورت تدریجی، تحلیل رفته و ضعیف می شوند.
اگر مدت زمان زیادی را با کمربند بگذرانید، اثرات آن می تواند تمامی عضلات و رباط های ناحیه کمر شما را تحت الشعاع قرار دهند.

لوازم طبی برای دیسک کمر

لوازم طبی برای دیسک کمر

سخن پایانی
یکی از رایج ترین مشکلات مربوط به کمر در دنیا امروز، بیرون زدگی و پارگی دیسک کمر است. این مشکل همه گیر می تواند ظرف مدت کوتاهی در صورت عدم رسیدگی به آن، بیمار را از پا بیندازد و عملا فعالیت آن را از نظر تحرک مختل کند. به همین دلیل در این مقاله به معرفی برخی از تجهیزات توانبخشی مربوط به این معضل پرداختیم. اگر شما نیز دچار این مشکل هستید، می توانید پس از مراجعه به پزشک یا فیزیوتراپیست متخصص، از محصولات و لوازم طبی پزشکی دکاموند استفاده کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید و کمک کننده باشد.