زیر نشیمنی چیست18 اردیبهشت 1401

زیر نشیمنی چیست؟

فعالیت های تکراری در طولانی مدت می توانند آسیب های مختلفی برای استخوان ها و عضلات ایجاد کنند. افرادی که بنا به شرایطی مانند شرایط شغلی خود، ساعت های طولانی در یک جا می نشینند و تحرک ندارند، در معرض مشکلاتی خواهند بود. در میان لوازم ارتوپدی دکاموند، زیر نشیمنی طبی یکی از لوازم مفید برای این افراد است. برای پیشگیری از مشکلات متعدد، بایستی زیر نشیمنی، ساختار و طراحی طبی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم پیرامون زیر نشیمنی، انواع، مزایا، کاربردها و اهمیت استفاده از آن بررسی کنیم. برای برای شناخت بیشتر این وسیله پرکاربرد، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

زیر نشیمنی چیست؟

زیر نشیمنی وسیله ای نرم و قابل انعطاف است که همان طور که از نامش مشخص است، هنگام نشستن، زیر نشیمنگاه گذاشته می شود. زیر نشیمنی های موجود در لوازم ارتوپدی دکاموند، در انواع مختلف تهیه و تولید می شوند و مدل های متفاوتی نیز دارند. به طور معمول، جنس زیر نشیمنی و شکل و فرم آن، نوع زیر نشیمنی را تعیین می کند. بنا به رفع نوع نیاز بیمار به این وسیله طبی، نوع آن نیز اغلب توسط پزشک مربوطه مشخص می شود. هدف اصلی از استفاده از این زیر نشیمنی ها، کاهش فشار وارد شده بر نشیمنگاه در اثر وزن فرد است که با این روش از مشکلات مختلفی مانند درد کمر و مشکل استخوانی جلوگیری می شود.

زیر نشیمنی چیست

زیر نشیمنی چیست

انواع زیر نشیمنی از نظر جنس

جنس و الیاف به کار برده شده در زیر نشیمنی ها را در انواع مختلف دسته بندی می کند. این زیر نشیمنی ها با بهبود و تنظیم گردش خون و کاهش فشار به به رگ ها، از وارد شدن فشار مضاعف بر استخوان ها محافظت می کند. انواع زیر نشیمنی از نظر جنس را در فروشگاه لوازم ارتوپدی دکاموند می توان تهیه کرد؛ که عبارتند از:

زیر نشیمنی الیافی

زیر نشیمن های الیافی از جنس الیاف ویکسوز هستند و در دو مدل دایره ای و مستطیلی تولید می شوند. این نوع زیر نشیمنی ها به دلیل از دست دادن ضخامت و کیفیت خود پس از مدتی استفاده، در ردیف زیر نشیمنی های ارزان قیمت قرار دارند.

زیر نشیمنی بادی

ضخامت زیر نشیمنی های بادی به وسیله میزان باد کردن آن ها تنظیم می شود. از مزیت های این نوع زیر نشیمنی ها، تنظیم ضخامت و نازکی بالشتک به اختیار خود بیمار است و از معایب آن عرق کردن سریع بدن است. این زیر نشیمنی های کیفیت و قیمت متوسطی دارند.

زیر نشیمنی اسفنجی

بالشتک طبی ویسکوالاستیک که به زیر نشیمنی های اسفنجی معروف هستند، ویژگی الاستیکی دارد. به طوری که با نشستن روی آن، حدود 40 درصد از فشار وارد شده، جذب زیر نشیمنی می شود. در برخی مدل های آن، ران ها به فرمی خاص و هدفمند جایگیری می شوند و برای افرادی که به تازگی جراحی کرده اند یا از دردهای مزمن ستون فقرات رنج می برند، مناسب هستند.

انواع زیر نشیمنی از نظر شکل

انواع زیر نشیمنی هایی که از نظر شکل و فرم متفاوت هستند در بهبود مشکلات مختلف، تاثیرگذار هستند. برای تهیه هر یک از این مدل ها می توان به فروشگاه لوازم ارتودی دکاموند مراجعه کرد. انواع زیر نشیمنی از نظر شکل عبارتند از:

زیر نشیمنی شیب دار

زیر نشیمنی های شیب دار، دارای زاویه ای بیشتر از 8 درجه هستند و اغلب روی صندلی های مورد استفاده در مشاغل مختلف گذاشته می شوند. افرادی که به صورت طولانی مدت روی صندلی خود مشغول کار هستند، با استفاده از این نوع زیر نشیمنی ها، شکل درست ستون فقرات خود را حفظ می کنند. از طرفی با این روش، استخوان های لگن، فشار کمتری تحمل می کنند.

زیر نشیمنی ارینگ

زیر نشیمنی ارینگ به عنوان یک بالشتک معمولی شناخته می شود که قسمت میانی آن توخالی است. این نوع زیر نشیمنی ها برای کاهش درد ناشی از دنبالچه یا کمر درد، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. زیر نشیمنی های ارینگ در شکل های دایره ای و مستطیلی تولید می شوند.

زیر نشیمنی دنبالچه ای

بارزترین ویژگی زیر نشیمنی های دنبالچه ای، داشتن انحنای سینوسی در طراحی آن ها است. همان گونه که از نامش مشخص است، افرادی که دارای مشکلات استخوان دنبالچه ای مزمن هستند از این نوع زیر نشیمنی استفاده می کنند. انحنای سینوسی موجود در این زیر نشیمنی ها، باعث کاهش فشار به دنبالچه می شود.

مزایای استفاده از زیر نشیمنی

مزیت های مفید و درمانی که انواع زیر نشیمنی ها دارند، باعث شده است افراد بسیاری از این تجهیزات استفاده کنند. افرادی که بدون مشکلات خاص استخوانی یا لگن هستند برای پیشگیری از بروز مشکل از این لوازم استفاده می کنند. لوازم ارتوپدی دکاموند، با داشتن کیفیت فوق العاده، نقش مهمی در حفظ صحیح استخوان بندی بدن دارند. مهم ترین مزایای استفاده از زیر نشیمنی عبارتند از:

نشستن آسان و راحت

در زمان نشستن، فشار مضاعفی بر مهره های ستون فقرات وارد می شود و نشستن های طولانی مدت ممکن است دردناک شود. با استفاده از زیر نشیمنی، تنها 8 در صد از استخوان ها با سطح صندلی در تماس هستند. در این شرایط گردش جریان خون و اکسیژن رسانی در میان عضلات و استخوان ها به راحتی انجام می شود و فرد در صورت نشستن طولانی مدت احساس راحتی خواهد داشت.

نشستن صحیح و اصولی

با نشستن روی زیر نشیمنی، حالت صحیح و اصولی ستون فقرات حفظ می شود. در این صورت فشار کمتری بر مهره ها و اعصاب نخاعی وارد می شود و فرد از شدت درد به حالت گوز مانند در طولانی مدت باقی نمی ماند. نشستن اصولی از بروز کمردرد و بی حس شدن عضلات پا و لگن جلوگیری می کند.

زیر نشیمنی چیست

زیر نشیمنی چیست

کاربردهای زیر نشیمنی

زیر نشیمنی ها علاوه بر مزایایی که در راحت و اصولی نشتن فرد دارند، دارای کاربردهای دیگری نیز هستند. استفاده از لوازم ارتوپدی دکاموند، مورد توصیه اغلب متخصصان ارتوپد و دیگر پزشکان است. از جمله مهم ترین کاربردهای زیر نشیمنی عبارتند از:

  • بهبود درد، التهاب و شکستگی استخوان دنبالچه
  • جلوگیری از شل شدن رباط های لگن، درد دنبالچه در دوران بارداری
  • کاهش درد دنبالچه در دوران پس از زایمان
  • کاهش درد نواحی کمر و نشیمنگاه با کاهش التهاب مفصل و حمایت استخوان ها

سخن پایانی

در مطالب فوق تعریف زیر نشیمنی چیست و به بررسی انواع زیر نشیمنی و کاربردهای آن ها در بهبود برخی از مشکلات پرداخته شد. از انواع زیر نشمنی ها می توان به زیر نشیمنی های شیب دار، اسفنجی، بادی، ارینگ، دنبالچه ای، الیافی و… اشاره داشت. هر کدام از این بالشتک های طبی در بهبود گردش خون در بدن، محافظت از ستون فقرات و کاهش فشار بر استخوان های لگن، مفید هستند. برای تهیه انواع زیر نشیمنی های طبی، ساپورت های بالاتنه و پایین تنه، گردن بند های طبی و دیگر تجهیزات با کیفیت پزشکی می توانید به سایت معتبر فروشگاه لوازم ارتوپدی دکاموند مراجعه فرمایید.