جوراب درمانی چیست24 بهمن 1400

جوراب درمانی چیست؟

به جرات می توان گفت استفاده از جوراب برای حفاظت از پا در برابر میکروب ها و کثیفی ها بسیار مفید است. همچنین جوراب دربه وجود آمدن بسیاری از بیماری ها از جمله قارچ و عفونت یک وسیله بسیار مهم محسوب می شود. امروزه برای درمان بیماری های مختلف جوراب های مخصوص آن بیماری را طراحی شده است. که در ادامه قصد داریم به مبحث جوراب درمانی بیشتر بپردازیم.

فواید جوراب درمانی در هنگام خواب

افرادی که در هنگام خواب، عادت به پوشیدن جوراب دارند قطعاً از مزایای آن خبر دارند و جزو آن دسته از کسانی هستند که به پای خود و سلامتی آن بسیار اهمیت می ‌دهند. پوشیدن ‌جوراب هنگام خواب، باعث جلوگیری از ترک پاها می شود. همچنین پوشیدن جوراب برای کسانی که پاها یشان بیش از حد معمول عرق می کند مناسب است زیرا مانع عرق کردن و بوی نا مطبوع می شود. برای کسانی که در خوابیدن دچار مشکل هستند و دیر خوابش می برد این است که استفاده از جوراب می تواند مفید واقع شود چون دمای بدن را تنظیم و خواب راحت و سریع را به دنبال دارد نکته قابل توجه این است که استفاده از جوراب و گرم نگه داشتن پا باعث می شود رگ های پا منبسط و گرما را از سطح پوست خارج کند.
بر اساس تحقیقات انجام گرفته افرادی که دچارمشکل خواب هستند می توانند ازجوراب استفاده کنند. این عمل قبل از خواب پا ها را گرم نگه داشته و انسان خواب راحت تری دارد. همچنین باید برای حفظ سلامت پاها در فصل گرما نیز از جوراب استفاده کنید زیرا از سیاه شدن پوست پا زیر آفتاب جلوگیری و محافظت می کند.

 

جوراب درمانی چیست

جوراب درمانی چیست

جوراب درمانی برای بیماران دیابتی

بیماران دیابتی در ناحیه پا ممکن است دچار آسیب شوند. جوراب های دیابتی می تواند به آن ها کمک کند که این مشکل به طور چشم گیری کاهش یابد. البته همه بیماران دیابتی لازم نیست از این محصول استفاده کنند و فقط افرادی که رنگ پوست پای آن ها تغییر کرده، بلندی پاشنه پا هایشان کم شده و یا دچار آسیب های دیگری در پا شده اند این محصول برای آنها پیشنهاد می‌ شود.
از فواید جوراب هایی که برای افراد دیابتی مناسب است. می تواند این باشد که از تاول زدن و زخم شدن پا جلوگیری می کند و چون کش های سفت و تحریک کننده ندارد اگر پا دچار خونریزی شود به راحتی متوجه می شوند. همچنین با توجه به مواد تشکیل دهنده این محصول، توان جذب رطوبت بالایی دارد.همچنین به دلیل انعطاف پذیری آن به حالت پا درمی آید و حالت چسبندگی ندارد و برای بیماران دیابتی بسیار مفید خواهد بود.

جوراب درمانی برای بیماران واریسی

افرادی که دچار بیماری واریس هستند همواره درمفاصل خود احساس ناراحتی ودرد دارند. جوراب های واریس که در بازار موجود است می تواند به آن ها کمک کند تا درد ناراحتی آن ها کاهش یابد.. چون جریان خون را افزایش و به درمان رگ های واریس می ‌تواند کمک کند. همچنین از لخته شدن خون جلوگیری می کند.
البته استفاده ازاین جوراب ها برای خانم های باردار نیز مفید است، زیرا خانم های باردار در دوران حاملگی در پاهای خود احساس خستگی میکنند. همچنین این جوراب به دلیل به کار رفتن نخ در بافت آن برای کسانی که دارای پوستی حساس هستند کمک شایانی خواهد کرد.

جوراب درمانی چیست

جوراب درمانی چیست

جوراب درمانی برای بیماران ضد آمبولی

جوراب های ضد آمبولی برای پیشگیری از ترمبیوزعروقی VTE طراحی شده و یکی از شایع ترین نوع آن که بسیار خطرناک و حتی ممکن است موجب مرگ شود، لخته شدن خون در یکی از رگ های عمیق است. به عنوانDVT یا همان ترمبوز سیاهرگی عمیق یاد شده که معمولاً برای افرادی که ساعات زیادی سر پا باشند بسیار مضراست. برای این منظور این دسته از افراد می‌ توانند از جوراب ‌های فشرده کننده دیگری استفاده کنند.
جوراب های ضد آمبولی از الیاف خاص و محکمی برخوردار است و باعث جلوگیری از لخته شدن خون در ساق پا و آمبولی می‌ شود. همچنین پوشیدن جوراب ضد آمبولی برای جلوگیری از تورم پاها درد و احساس سنگینی در پاها و به خصوص لخته شدن خون پس از جراحی که فعالیت کمتری دارید بسیار موثراست.

سخن پایانی

بسیاری از جوراب ها جهت جلوگیری از بیماری و یا درمان طراحی شده اند. که هر کدام بسته به بیماری فواید و اثرات مختلفی خواهند داشت. شما عزیزان برای تهیه جوراب های درمانی می توانید به لوازم طبی پزشکی دکاموند مراجعه و محصول مورد نظر خود را تهیه کنید.