تفاوت گردنبند طبی نرم و نیمه سخت15 اسفند 1400

تفاوت گردنبند طبی نرم و نیمه سخت

آیا تاکنون با مشکل درد در ناحیه گردن مواجه شده اید؟ گردن درد یکی از شایع ترین درد هایی است که تمام افراد در سنین مختلف با آن رو به رو می شوند و بسیار دردناک است. از شایع ترین درد های گردن می توان به آرتروز ستون فقرات، آسیب شلاقی، اسپاسم و کشیدگی عضلات اشاره کرد. یکی از راه های کاهش درد در گردن استفاده از گردنبند طبی است. با استفاده از این گردنبند، می توانید درد گردن خود را به حداقل برسانید. در ادامه شما را با گردنبند طبی نرم و نیمه سخت وهمچنین تفاوت های این دو گردنبند باهم آشنا می کنیم.

گردنبند طبی چیست؟

گردنبند طبی وسیله ای برای درمان موقتی درد گردن و سر است. این گردنبند از آسیب بیشتر در گردن جلوگیری می کند و به بهتر شدن آسیب های ایجاد شده در گردن کمک می کند. انواع مختلفی از گردنبند های طبی وجود دارد که هر کدام از آن ها به روش های خاص و متفاوتی از گردن پشتیبانی می کنند.

تفاوت گردنبند طبی نرم و نیمه سخت

تفاوت گردنبند طبی نرم و نیمه سخت

انواع گردنبند طبی

گردنبند های طبی مختلفی وجود دارند که هر کدام ویژگی و قابلیت های خود را دارند. انواع گردنبند طبی به شرح زیر است:
1. گردنبند طبی نیمه سخت
2. گردنبند طبی نرم
3. گردنبندطبی فیلادلفیا
4. گردنبند طبی میامی جی
5. گردنبند طبی SOMI
6. گردنبند طبی توماس
7. گردنبند طبی آسپِن

گردنبند طبی نرم

گردنبند طبی نرم، از مواد نرم و منعطفی ساخته شده است. این گردنبند نرم، روی گردن و فک شخص بیمار بسته می شود. گردنبند های طبی نرم، گردن را کاملا ثابت و بی حرکت نگه نمی دارند اما می توان گفت حرکت گردن را محدود خواهند کرد و همچنین یک نوع یاد آوردی در بیمار، برای حرکت ندادن گردن است. این گردنبند نرم در اطراف گردن قرار دارد و عرق کردن در فرد را کاهش میدهد.
این گردنبندها در حین حرکت از ماهیچه ها حمایت می کنند. از گردنبند نرم بعد از استفاده از گردنبند سخت، برای مدت کوتاهی مورد استفاده قرار می گیرد. گردنبند نرم برای رفع مشکلات جزئی در قسمت گردن مفید است و همچنین فقط در طول روز استفاده می شوند.
گردنبند های طبی نرم، دارای فوم پلی اورتان هستند و قسمت بیرونی آن ها از مواد جذب کننده رطوبت تولید شده و بسیار انعطاف پذیر است. گردنبند طبی به کمک تسمه های چسبی به گردن بسته می شود. شستن گردنبند نرم، راحت است. در این نوع گردنبند پوست به راحتی نفس می کشد و از به وجود آمدن خارش و تحریک شدن پوست جلوگیری می کند.

گردنبند طبی نیمه سخت

طراحی گردنبند نیمه سخت و گردنبند نرم مشابه یکدیگر هستند؛ با این تفاوت که گردنبد نیمه سخت از پلکسی گلس ساخته شده است. استفاده از گردنبندهای نیمه سخت راحت بوده و تمیز نگه داشتن آن آسان است. این نوع گردنبند در سایز های مختلف متناسب با بیمار ارائه می شود. حرکت گردن در این گردنبندها بسیار محدود خواهد بود. گردنبند سخت، هم از چانه و هم از پشت گردن به خوبی حمایت و مراقبت می کند. به وسیله این گردنبند کشش فعال در مراحل آخر کاهش می یابد.
یکی از عیب های این گردنبند نیمه سخت، مسدود کردن خروج وریدی است که ممکن است به جمجمه فشار بیاورد و اگر به جمجمه فشار بیاید باید گردنبند برداشته شود. این نوع گردنبند طبی نیمه سخت در سایزهای مختلفی وجود دارد که متناسب با بیمار تولید می شود. استفاده از این گردنبند بعد از گذراندن دوره حلقه تیتانیوم توصیه شده است. قسمت خارجی این گردنبند از ترموپلاستیک محکم و لایه درونی این گردنبند را از پد بسیار نرمی درست کرده اند. در پوشیدن گردنبند نیمه سخت، دقت کافی داشته باشید که گردنبند محکم بسته شود تا از گردن شما به خوبی حمایت کند.

در چه مواقعی استفاده از گردنبند طبی ضروری است؟

گردنبندهای طبی برای کاهش حرکت گردن و ثابت نگه داشتن سر استفاده می شوند. این گردنبندها معمولا در سه موقعیت طراحی شده اند که استفاده از آنها ضروری است. در موقعیت های زیر از گردنبند طبی استفاده می شود:
1. برای تسکین درد: زمانی که درد گردن و بافت های گردن در حال بهتر شدن هستند. گردنبند طبی به عنوان یک تکیه گاه عمل می کند و فشار وزن سر را بر روی گردن کاهش می دهد‌.
2. بعد از جراحی و عمل گردن: زمانی که گردن بعد از جراحی رو به بهتر شدن است. گردنبند طبی استخوان های ستون فقرات گردن را به طور صحیح در جای خود قرار می دهد.
3. بعد از تصادف: زمانی که شخصی تصادف می کند و گردن اون دچار آسیب می شود پزشک متخصص استفاده از گردنبند طبی را تجویز می کند تا گردن صدمه بیشتری نبیند.

تفاوت گردنبند طبی نرم و نیمه سخت

تفاوت گردنبند طبی نرم و نیمه سخت

نکاتی به هنگام استفاده از گردنبد طبی

1. به هنگام استفاده از گردنبد طبی از انجام هرگونه فعالیت بدنی به خصوص ورزش های کششی جدا خودداری کنید.
2. از بلند کردن وسایل سنگین بپرهیزید و تنها تا ۱ کیلو گرم وزن را می توانید در دست بگیرید.
3. به هنگام اصلاح موی صورت از ریش تراش الکترونیکی استفاده کنید تا گردنبند طبی خیس نشود.
4. برای نشستن از یک صندلی پشت بلند استفاده کنید که از کمر شما پشتیبانی کند. هرگز از صندلی های کوتاه و یا مبل برای نشستن استفاده نکنید.
5. به هنگام خوابیدن روی تخت محکم و به پشت بخوابید.

تفاوت گردنبند طبی نرم و سخت

تمام گردنبند های طبی از لحاظ مکانیکی مشابه هم هستند همه آن ها تا حدودی حرکت در گردن را محدود می کنند و اختلاف زیادی باهم ندارند. اما با توجه به آسیبی که در فرد وجود دارد، ممکن است پزشک هر کدام از گردنبند ها را برای بیمار تجویزکند.
گردنبند های طبی نرم و سخت از نظر حرکتی باهم تفاوت زیادی ندارند و هر دو را می توان برای افرادی که درد کمی دارند استفاده کرد. این گردنبندها در مرحله اول برای تنظیم حرکت ستون فقرات گردن به کار می روند و از آن انتظار مهار کننده نداشته باشید.
گردنبند طبی سخت، به هنگام شکستگی ستون فقرات گردن، درد های زیاد گردن، بیرون زدگی دیسک آرتریت روماتوئید و بعد از عمل جراحی کاربرد دارد. گردنبند طبی نرم، به هنگام کاهش درد و ورم، کاهش درد در گرفتگی عضلات گردن، کنترل درد خفیف دیسک گردن و سر و گردن استفاده می شود.

مدت زمان استفاده از گردنبند طبی

گردنبند های طبی سخت و نرمرا در مواقع درد به مدت یک هفته به صورت مداوم بپوشید. سپس استفاده از آن را به حداقل برسانید زیرا استفاده مداوم از گردنبند برای مدت زمان طولانی می تواند آسیب های بیشتری را به گردن وارد کند. آسیب هایی ازجمله: آتروفی عضلانی، ضخیم شدن بافت های زیر استخوان، از بین بردن قدرت تحرک در گردن، انقباض بافت نرمو همچنین وابستگی روانی ایجاد خواهد کرد.

حمام کردن با گردنبد طبی

زمانی که از گردنبند طبی در حمام استفاده می کنید بهتر است بنشینید و یا از وان حمام استفاده کنید. گردنبند باید بیرون از آب باشد و خشک باقی بماند. در زمان دوش گرفتن از خم شدن و باز و بسته کردن آب خودداری کنید.

سخن پایانی
در این مقاله از گردنبند طبی نرم و سخت و همچنین تفاوت های این دو با هم صحبت کردیم. احتمالا اکثر افراد به این مشکل دچار شده اند اما هنگام درد در ناحیه گردن باید از گردنبند طبی متناسب با آسیب در گردن خود استفاده کنید. در صورت نیاز به گردنبند طبی میتوانید به فروشگاه لوازم ارتوپدی دکاموند مراجعه کنید. این فروشگاه انواع گردنبند طبی با بهترین کیفیت و قیمت را به شما ارائه می دهد.