انواع ساپورت های طبی29 اسفند 1400

انواع ساپورت های طبی و کاربرد آن

امروزه افراد بیشماری با مشکلات فیزیکی و درد های جسمانی مواجه هستند و درگیری های شدیدی با این گونه معضل ها دارند. این افراد پس از مراجعه به پزشکان متخصص و فیزیوتراپ ها، علاوه بر مشاوره و درمان های خاصی که برای آن ها تجویز می شود، می بایست از یک سری وسیله های طبی چند منظوره نیز برای کنترل درد استفاده کنند.
از آن جایی که این گونه مشکلات به شدت شایع هستند، وسیله های طبی ای که برای این نوع مشکلات طراحی شده اند نیز بسیار گسترده و دارای انواع مختلفی می باشند. یکی از این وسیله های طبی، ساپورت های طبی هستند. به دلیل گستردگی انواع آن ها، امروز قصد داریم تا هر یک از آن ها را به همراه کاربردشان به شما معرفی کنیم.

انواع ساپورت های طبی

ساپورت های طبی همانطور که ذکر کردیم، برای کاهش و کنترل درد و همچنین ثابت نگه داشتن محل آسیب کاربرد دارند. در ادامه برخی از این ساپورت های طبی که از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند را نام خواهیم برد.

قوزک بند طبی

قوزک بند های طبی که برای ثابت نگه داشتن قسمت قوزک پا استفاده می شوند، برای افرادی که دچار پیچ خوردگی مداوم قسمت مچ پا، التهابات نواحی تاندون آشیل و عدم ثبات مفصل قوزک هستند کاربرد داشته و جنبه درمانی دارد. قسمت قوزک پا یکی از مراکز ثقل بدن است بنابراین امکان آسیب آن بسیار زیاد است. اگر این آسیب ها به صورت جدی ادامه یابند، می توانند شرایط نرمال زندگی فرد را به خطر بیاندازند. در حقیقت با آسیب دیدم این ناحیه، بسیاری از فعالیت های روزمره انسان دچار اختلال شده و فرد دیگر نمی تواند به تنهایی کارهای خود را انجام دهد.
اگر تجربه پیچ خوردگی قسمت مچ پا را داشته باشید، می دانید که چقدر دردناک است. قوزک بندهای طبی با ثابت نگه داشتن قسمت قوزک و مچ پا و همچنین گرم نگه داشتن آن ناحیه، سبب کاهش درد آن قسمت و بهبود روند درمانی این عارضه ها می شوند. جنس این قوزک بندها به صورتی است که بتواند به خوبی محل آسیب را گرم نگه دارد. معمولا این قوزک بند ها از جنس نئوپرنی ساخته می شوند.

انواع ساپورت های طبی

انواع ساپورت های طبی

زانوبند طبی

یکی از آسیب پذیر ترین نقاط بدن، ناحیه زانو می باشد. این ناحیه به علت فشاری که از سوی وزن بالاتنه متحمل می شود، همواره تحت فشار می باشد و دچار فرسایشی دائمی است. اما به صورت معمول در برابر این فرسایش ها، ترمیم هایی نیز از سوی همان ناحیه صورت می گیرد اما اگر نسبت فرسایش به ترمیم افزایش یابد، زانو دچار خطرات مختلفی می شود. این خطرات شامل آسیب و کشیدگی مفاصل زانو و تاندون های متصل به آن و التهاب و بورسیت تاندونی زانو می باشد. علاوه بر این در سالمندان معمولا این نسبت افزایش پیدا می کند و با کوچک ترین ضربه ای به زانو یا اطراف آن، می تواند آسیبی جدی ببیند.
همانطور که گفتیم، مفصل زانو، بیشترین فشار را متحمل می شود، یکی از راه های کاهش این فشار وارده، پزشکان و متخصصان به افراد استفاده از زانوبندهای طبی را پیشنهاد می کنند. زانوبندها انواع مختلفی دارند، برخی از آن ها برای ثابت نگه داشتن پس از درمان و برخی دیگر برای گرم نگه داشتن و حفظ شکل درست قرارگیری زانو می باشند. برخی زانوبندها نیز در قسمت جلویی آن، پد محافظ زانو نیز دارند. به صورت خاصی این زانوبندهای طبی می توانند اجزای زانو را اعم از استخوان ها و مفاصل و… کنار هم نگه دارند و از بروز حوادث رایج زانو جلوگیری کنند. زانوبندهای طبی می توانند به خوبی هوا را در داخل خود جریان دهند و از احساس خفگی برای ناحیه زانو و در نتیجه آن، عرق کردن آن قسمت جلوگیری کنند.

پد طبی خارپاشنه

پاشنه پا از آن جایی که با سطح سخت زمین، در تماس مستقیم است، همواره می تواند دچار آسیب هایی دردناک شود. در حقیقت یک فرد می تواند دچار مشکلاتی مانند درد در ناحیه پاشنه، خار پاشنه، التهاب در قسمت چربی های پاشنه پا و التهاب در کف پا باشد و همه این موارد می توانند در نتیجه تماس با سطح سخت زمین و فشار وارده به آن باشند.
متحصصان ارتوپدی توانستند برای رفع این مشکل دردناک راه حل هایی ارائه دهند. یکی از این موارد، استفاده از پدهای طبی خار پاشنه بود. این پدها به صورتی هستند که موقعیت مناسبی را برای پاشنه و کف پا فراهم می کنند تا در وضعیتی مناسب قرار بگیرد و از دردهای ناشی از کف پا، خصوصا قسمت پاشنه آن بکاهد. در قسمت زیری پاشنه پا، در این پدها قسمتی نرم قرار گرفته است تا به طور قابل توجهی از فشار ناشی از تماس مستقیم با زمین، کاسته شود.

ساق بند طبی

یکی از قسمت های بدن که می تواند به صورت مداوم دچار گرفتگی شود، قسمت ساق پا و پشت آن است. این قسمت نقش اساسی ای در حرکت انسان خصوصا در پیاده روی ها و انجام ورزش های مختلف دارد. اگر این قسمت دچار مشکلاتی مانند کشیدگی عظلانی، کشیدگی تاندون ها، پارگی تاندون ها و… پیش آید، می تواند تاثیر بزرگی بر روی فعالیت های روزمره انسان بگذارد. اگر دچار مشکلاتی از این قبلی شده اید، باید از ساق بند های طبی استفاده کنید.
ساق بندها با توجه به جنبه نگهداری فوق العاده ای که دارند، می توانند علاوه بر ثابت نگه داشتن این قسمت، ناحیه را گرم کنند و از التهاب آن به طور قابل توجهی بکاهند. ساق بندها از الیاف نرمی ساخته شده اند تا ساق پا در آن راحت باشد و بتواند به خوبی حرکت کند. این الیاف ها با توجه به گرمایی که در ناحیه ساف ایجاد می کنند، می توانند جریان خون رسانی به آن نقطه را افزایش بدهند و به افزایش سرعت ترمیم و بهبود ساق پا کمک کنند.

انواع ساپورت های طبی

انواع ساپورت های طبی

سخن پایانی
در این مقاله به بررسی و بیان برخی از محبوب ترین ساپورت های طبی پرداخته شد. در این متن انواع کاربرد آن ها و موارد استفاده این ساپورت ها معرفی شد تا شما را بیشتر با این گونه موارد خصوصا موارد استفاده آن ها در بیماری ها و عارضه های مختلف آشنا کنیم. اگر حتی کوچک ترین نشانه ای از مواردی که ذکر کردیم را حس می کنید، حتما به یک متخصص ارتوپد مراجعه کرده و سپس از ساپورت های مناسب خود استفاده کنید.
شرکت لوازم ارتوپدی دکاموند، تولید کننده یکی از بهترین و با کیفیت ترین محصولات طبی از جمله ساپورت های طبی می باشد. این شرکت با سابقه ای طولانی و درخشان در امر تولید لوازم های ارتوپدی، آماده ارائه خدمات و محصولات خود به شما مشتریان عزیز خواهد بود.

ساپورت های طبی دست

ساپورت های طبی پا